Obliczanie ilości pasów do zabezpieczenia ładunku Wpis: centrum1, 7 marca 2022

Każdy przewoźnik doskonale wie, że odpowiednie zabezpieczenie ładunku jest gwarancją bezproblemowej dostawy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów do ochrony przedmiotów podczas transportu są pasy mocujące, które doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku przedmiotów o lekkiej wadze, ale większych wymiarach, jak i ciężkich palet na samochodach dostawczych czy TIRach.

Aby jednak mieć pewność, że wykonane przez nas zabezpieczenie spełnia wszystkie wymagania i faktycznie ochroni ładunek przed przemieszczaniem się podczas transportu, należy wiedzieć, jak obliczać ilość pasów na każdy rodzaj towaru. Więcej na ten temat przeczytają Państwo właśnie tutaj!

Jak obliczyć ilość pasów do zabezpieczenia ładunku?

Wszędzie, a szczególnie podczas jazdy, rządzą nami prawa fizyki, przed którymi nie sposób uciec. To one decydują o tym, jakich środków ochronnych powinniśmy użyć, aby ochronić towar przed przemieszczaniem się podczas transportu.

Dlatego, aby mieć pewność, że jest on odpowiednio zabezpieczony, należy zastosować wzór, dzięki któremu obliczymy całkowitą siłę bezwładności towaru. Wystarczy od współczynnika przyspieszenia odjąć współczynnik tarcia, a wynik podzielić przez współczynnik tarcia. Powstałą liczbę należy pomnożyć przez wcześniej podzielony współczynnik ładunku w stosunku do stałej, która zawsze wynosi dwa.

Należy równocześnie pamiętać, że współczynnik tarcia będzie inny dla każdego z materiałów, z których wykonany jest sam towar, ale także powierzchnia przyczepy, na której zostanie od umieszczony. Podobna sytuacja jest w przypadku obliczania współczynnika przyspieszenia, którego wielkość zależy od miejsca umieszczenia ładunku w przestrzeni przyczepy np. towar znajdujący się bezpośrednio przy ścianie skrzyni będzie miał inny współczynnik przyspieszenia w przypadku przedmiotu umieszczonego luzem przy jednej z pozostałych ścian lub nieprzylegającego do żadnej z nich.

W ten prosty sposób możemy obliczyć ilość pasów, jaka będzie nam niezbędna do zabezpieczenia towaru i skutecznym ochronieniem go przed ewentualnym przemieszczaniem się podczas jazdy.

KOMENTARZE