Jakie są rodzaje pasów transportowych? Wpis: centrum1, 7 marca 2022

Odpowiednie zabezpieczenie podczas transportu jest niezwykle istotne niezależnie od rodzaju ładunku. Do większych przedmiotów, podczas dostaw których nie jest wymagane wykorzystanie siatek zabezpieczających, zazwyczaj stosuje się pasy transportowe. Jest to najchętniej i jednocześnie najczęściej stosowany rodzaj zabezpieczenia ładunku, zapewniający mu maksimum stabilności podczas jazdy. Wyróżniamy jednak różne typy taśm, w zależności od rodzaju ładunku, a także typu transportu.

Pasy transportowe z napinaczem

Najczęściej wykorzystywany typ taśm mocujących, które wykonane są z wysokiej jakości poliestru, gwarantującego bardzo dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Pasy z napinaczem składają się z dwóch części: dłuższej taśmy oraz krótkiego elementu z mocowaniem. Dzięki temu przeznaczone są do stosowania w miejscach, w których istnieją dwa punkty zaczepienia. Dzięki doskonałym parametrom technicznym, dostosowane są do przewozu ładunku o dowolnej masie i rozmiarach. Mogą być użyte zarówno do zabezpieczenia towaru w samochodach dostawczych czy ciężarowych, jak i służyć za element mocujący na dachu pojazdu osobowego.

Pasy do opasania

Posiadają takie same właściwości techniczne, co wyżej wspomniane taśmy z napinaczem, jednak ich przeznaczenie jest nieco inne. Ze względu na swoją budowę, składającą się wyłącznie z jednego elementu, służy do przewozu ładunków, których zabezpieczenie nie jest możliwe dzięki punktom zaczepienia. Tworzona z tego rodzaju taśmy pętla oplata przewożony towar, a następnie zostaje zamknięta specjalną klamrą zaciskową lub samozaciskową, która zapewnia stabilną pozycję ładunku podczas jazdy.

Pasy do lawet

Szczególny rodzaj taśm, który ze względu na swoje przeznaczenie, wymaga użycia najwyższej jakości materiałów. Wykonane z wysoce odpornego na uszkodzenia taśmy skutecznie zabezpieczają pojazdy przewożone na lawetach. Całość zestawu składa się zazwyczaj z kilku elementów, w których skład wchodzą: szelki, taśma oraz napinacz. Profesjonalne materiały do transportu pojazdów zostają również wyposażone w kostki, rękaw ochronny lub gumę, które dodatkowo chronią ładunek podczas przewozu.

KOMENTARZE