Zawiesia pasowe – jak stosować i na co zwrócić uwagę Wpis: centrum1, 30 stycznia 2018

Często spotykamy się z pytaniami klientów, jakie zawiesia pasowe będą najodpowiedniejsze do rodzaju prac, które mają zostać wykonane. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom chcielibyśmy rzucić nieco więcej światła na to zagadnienie.

Jak dobrać odpowiednie zawiesie?

Zawiesie dobieramy poprzez dopasowanie tonażu zawiesia do ciężaru elementu lub konstrukcji, którą chcemy podnosić. Ważne, aby pamiętać o tym, iż wartości tonażu zawiesia zmieniają się wraz ze zmianą ułożenia zawiesia podczas podnoszenia. W tym przypadku trzeba przemnożyć wartość tonażu zawiesia, inaczej DOR (dopuszczalne obciążenie robocze), przez odpowiednie wartości dopasowane do używanego kształtu zawiesi.
Przykład: jeśli posiadamy zawiesie o tonażu 1T i chcemy użyć go w kształcie litery „U”, możemy nim dźwigać ciężar o wartości dwóch ton.

 

Czy kolor zawiesia ma znaczenie?

Kolor zawiesia z reguły świadczy o jego tonażu (wartości DOR) oraz szerokości taśmy. Tabela niżej przedstawia obowiązujący zwykle podział.

 

Jak poprawnie używać zawiesi pasowych?

Zawiesia pasowe to produkty przeznaczone głównie do podnoszenia wszelkiego rodzaju elementów przy pomocy dźwigów lub innych podnośników. Czasami jednak wykorzystuje się je w innych celach, np. do wyciągania ruchomych elementów, takich jak drewniane bele, czy samochody.

Szczegółowa instrukcja obsługi zawsze powinna byś wszyta w dane zawiesie wraz z metką specyfikacji produktu. Dodatkowo do każdego zawiesia powinien być przypisany i wydany certyfikat wytrzymałości.

Jak zabezpieczyć zawiesie przed uszkodzeniem?

To bardzo istotny i często spotykany problem. Zła eksploatacja może doprowadzić do przetarcia się pojedynczych włókien zawiesia, co automatycznie osłabia strukturę całego produktu i wyklucza go z dalszej eksploatacji.

Aby zapobiegać przecieraniu zawiesia zabezpieczane są na przykład obszywkami na uszach.

Dodatkowym zabezpieczeniem, które może znacząco wydłużyć czas eksploatacji zawiesia, są rękawy ochronne stosowane przy przenoszeniu elementów z chropowatą powierzchnią. W przypadku pojemników z ostrymi krawędziami można zastosować również wszelkiego rodzaju ochraniacze kątowe.

Podsumowanie

Decydując się na zakup konkretnego zawiesia trzeba zawrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy:

• dopasowanie tonażu kupowanego produktu do ciężaru produktu, który chcemy podnosić,
• dobór ze względu na pola eksploatacji – czy zawiesie będzie służyło do podnoszenia, czy raczej
wyciągania, a może ma mieć wiele różnych zastosowań,
• bezwzględne zapoznanie się z instrukcją przed użyciem, co pozwoli na zapobieganie uszkodzeniom i wszelkim wypaczeniom w trakcie eksploatacji.

Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy konsultację ze specjalistą – w Centrum 1 w każdej chwili służymy wszelkim wsparciem i fachowym doradztwem we wszystkim omawianych wyżej kwestiach.

KOMENTARZE